P.R.P.U.H. "TOMHAL"
ul. Dr Bronisława Hagera 24B
41-800 Zabrze, Poland
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel./Fax: +48 32 271 64 12
Tel.Fax: +48 32 271 59 64
NIP 648-010-61-08
REGON 273001485

GPS
N 50° 19,396'
E 18° 47,608'

Przedsiębiorstwo Remontowo-Produkcyjno-Usługowo-Handlowe "TOMHAL" zostało założone w 1992 roku przez inż. Bernarda Tomulę. Korzystając z dobrej koniunktury, jaka na początku lat dziewiędziesiątych pojawiła się na rynku maszyn górniczych rozpoczęto remontowanie elementów obudów ścianowych dla Fabryki Zmechanizowanych Obudów Ścianowych "FAZOS".

Zdobyte doświadczenie pozwoliło w krótkim czasie na uruchomienie produkcji nowych elementów obudów dla czołowych krajowych producentów:

  • FAZOS S.A. Tarnowskie Góry
  • TAGOR S.A. Tarnowskie Góry
  • Glinik S.A. Gorlice

Stopniowy rozwój firmy oraz stale rosnące zatrudnienie wymusiło konieczność podjęcia niezbędnych działań organizacyjno-technicznych. Wykupiono całość terenu (około 40000m2) przy ulicy Dr Bronisława Hagera 24B w Zabrzu oraz wszystkie zlokalizowane na nim obiekty. Na bazie dotychczasowej opinii firmy solidnej i terminowo realizującej zamówienia, pozyskano nowych klientów z branży maszynowej i budownictwa:

  • Zakład Produkcji Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Przemysłowych "Mostostal Zabrze - ZPK" Sp. z o.o.
  • "Vlassenroot Polska" Sp. z o.o.
  • Grupa "POWEN-WAFAPOMP" S.A.
  • Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych "DAMEL" S.A.
Zrealizowano także szereg inwestycji związanych z infrastrukturą. Zakupiono wypalarkę numerycznie sterowaną, nowoczesną tokarkę, frezarkę CNC, tokarkę CNC, robota do ukosowania. Wybudowano nową halę o powierzchni 1500m2. Wyposażono hale produkcyjne w suwnice o udźwigu 20 ton i zakupiono wózki widłowe do transportu elementów konstrukcji wielkogabarytowych. Wymieniono elewacje i dachy hal oraz wyposażono hale w nowoczesne ogrzewanie gazowe. Do prac spawalniczych wydzielono odpowiednie stanowiska i wyposażono je w niezbędną wentylację wymaganą przez przepisy bhp na tego typu stanowiskach. Unowocześniono bazę socjalną dla załogi oraz wyremontowano pomieszczenia administracyjno-biurowe.

W roku 2004 PRPUH "TOMHAL" wdrożyło System Zarządzania Jakością zgodny z normą PN-EN ISO 9001:2000, co pozwoliło na wprowadzenia uznanych standardów jakościowych w zakresie:

"Produkcja i montaż konstrukcji stalowych, wykonawstwo i remont elementów maszyn i urządzeń przemysłowych".

Należy podkreślić, że posiadanie certyfikatu na System Zarządzania Jakością jest wymagane przez normę PN-EN 1804, którą muszą spełniać producenci elementów zmechanizowanych obudów ścianowych w ramach tzw. Dyrektywy Maszynowej obowiązującej w całej Unii Europejskiej.

Ugruntowując swoją pozycję wiodącego dostawcy konstrukcji spawanych, w roku 2010 wdrożono wymagania normy DIN-3834-2 w zakresie wymagań jakości dotyczących spawania materiałów metalowych. Jednocześnie uzyskano także świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do wykonywania tychże konstrukcji wg rygorystycznej normy PN EN 1090-2 klasa EXC 3.

Powyższe certyfikaty i uprawnienia świadczą o wysokim poziomie jakości produkowanych przez Przedsiębiorstwo Remontowo-Produkcyjno-Usługowo-Handlowe "TOMHAL" wyrobów przez personel posiadający wszelkie niezbędne kwalifikacje.

Do najważniejszych sukcesów firmy należy produkcja elementów konstrukcji stalowych do urządzeń dźwigowych transportujących kontenery oraz wózków widłowych o dużym udźwigu i maszyn budowlanych. Ponadto firma nawiązała współpracę z czołowym producentem silników elektrycznych - Dąbrowską Fabryką Maszyn Eleketrycznych "DAMEL" S.A. Dla "DAMEL"-lu wykonywane są spawane korpusy silników przeznaczonych do zasilania maszyn górniczych, takich jak kombajny i przenośniki. Ze względu na wymagania pracy w atmosferze przeciwybuchowej (dyrektywa ATEX), silniki te poddawane są bardzo rygorystycznym badaniom, ze szczególnym uwzględnieniem szczelności korpusu.

Przedsiębiorstwo Remontowo-Produkcyjno-Usługowo-Handlowe "TOMHAL" jest stałym dostawcą elementów konstrukcyjnych zmechanizowanych obudów ścianowych dla dwóch czołowych grup kapitałowych produkujących maszyny górnicze - Grupa "KOPEX" i Grupa "FAMUR".

Poza elementami maszyn wykonywane są również przez "TOMHAL" wszelkiego rodzaju konstrukcje budowlane. Przykładem tego są elementy konstrukcji dworca kolejowego w Salzburgu (Austria) remontowane i modernizowane ściśle pod nadzorem zamawiającego ze względu na zabytkowy charakter konstrukcji. Pozyskano także nowych klientów z Włoch i Niemiec.

Pod wpływem rosnących zamówień na różnego rodzaju konstrukcje stalowe, firma stale inwestuje zarówno w maszyny i urządzenia, jak i w szkolenie pracowników. Jednocześnie prowadzone jest optymalizowanie procesów spawalniczych, szczególnie w obszarze przygotowania elementów do spawania, dla zapewnienia odpowiedniej jakości złącz spawanych.